preview

Konzervatoř, Teplice, Českobratrská 15, příspěvková organizace

Popis

Co Vás čeká na teplické konzervatoři

Konzervatoř v Teplicích se řadí k relativně mladým institucím (založena byla v roce 1971), ale za necelé půlstoletí své existence již vychovala několik generací profesionálních hudebníků, tedy aktivních umělců i hudebních pedagogů. Vzhledem ke svému výsostnému postavení (je jedinou školu tohoto druhu v Ústeckém kraji) stojí logicky v centru pozornosti jak případných zájemců o studium, tak potenciálních zaměstnavatelů. Lze bez nadsázky říci, že valnou část „hráčské základny“ Severočeské filharmonie Teplice a Severočeského divadla v Ústí nad Labem tvoří právě absolventi teplické konzervatoře a totéž platí i v případě pedagogických sborů základních uměleckých škol v regionu.

Konzervatoř v Teplicích nabízí svým budoucím studentům široké spektrum oborů klasického zaměření, od hry na některý z nástrojů symfonického orchestru, klávesové nástroje (klavír, varhany či cembalo), kytaru, zobcovou flétnu, až po skladbu a dirigování či klasický zpěv. Škola ale reaguje i na současnou uměleckou poptávku ve sféře méně tradičních oborů, konkrétně výukou populárního zpěvu nebo zcela nově koncipovaným studiem elektronických klávesových nástrojů, které je na pomezí interpretačně zaměřeného oboru, skladby a aranžování.

Uměleckou praxi studenti získávají díky nepřebernému množství vystoupení, od čistě školních aktivit – působení ve školním symfonickém orchestru, sboru a v umělecky silně expandujícím Big bandu konzervatoře - přes spolupráci s teplickými lázněmi až po hostování žáků školy v Severočeské filharmonii v rámci projektu Orchestrální akademie či v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Ve spolupráci s Domem kultury v Teplicích konzervatoř pořádá několik tradičních koncertů, které patří k oblíbeným akcím teplické kulturní sezóny: vánoční koncert s Českou mší vánoční J. J. Ryby, Valentýnský koncert Big bandu a oddělení populárního zpěvu i tzv. multižánrový koncert symfonického orchestru. Nejlepší studenti školy se veřejnosti každoročně představují v rámci slavnostního koncertu „Severočeská filharmonie představuje mladé interprety teplické konzervatoře". Začátkem léta již pravidelně probíhá festival Hudba do ulic, kdy ulice města Teplic doslova a do písmene zaplní studenti konzervatoře se svými vystoupeními a hudebními produkcemi.

Pedagogický sbor školy je tvořen zkušenými pedagogy všech věkových kategorií, z nichž více než polovina je zároveň výkonnými umělci. Vzdělávací aktivity dle školního vzdělávacího programu doplňuje řada workshopů, přednášek, exkurzí a mistrovských kurzů vedených mezinárodně uznávanými interprety či pedagogy jiných uměleckých škol, které studentům umožňují seznámit se s uměleckou špičkou a aktuálními trendy ve studovaném oboru.

Konzervatoř nezapomíná ani na své partnery v oblasti uměleckého vzdělávání, základní umělecké školy, pro jejichž posluchače organizuje soutěže s výrazně regionálním přesahem: Teplické flautohry (soutěžní přehlídka mladých hráčů na zobcové flétny, která každoročně probíhá již od roku 2010) a Beethovenovy Teplice, celostátní klání klavírních nadějí, pořádané od roku 2016 ve spolupráci se ZUŠ v Teplicích.

V roce 2016 teplická konzervatoř získala akreditaci instituce dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a pro pedagogy základních a středních uměleckých škol pravidelně pořádá vzdělávací programy akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy  ČR.

Se školou a jejími pedagogy se zájemci mohou seznámit v rámci tzv. metodicko-konzultačních sobot nebo na každoročním Dni otevřených dveří.

Konzervatoř v Teplicích je školou, která dokáže svým studentům poskytnout individuální péči, kvalitní vzdělání, zajímavé profesní příležitosti a možnosti rozšiřovat své dovednosti a znalosti ve sféře tak inspirativního druhu umění, jakým hudba bezesporu je.

Kde studovat po střední škole?

Stačí se podívat jedním klikem do brožury Absolvent.cz

brochure

WWW: https://www.konzervatorteplice.cz/o-skol…ace
Zaměření školy: Konzervatoř
Typ školy: Veřejná
Bezbariérový přístup: Ne

Podrobné informace o škole

Organizace studia

Denní studium
Výuka je rovnoměrně rozložena do pěti pracovních dní v týdnu. Hudebně teoretické předměty, všeobecně vzdělávací předměty a předměty pedagogické jsou vyučovány hromadně nebo skupinově. Praktická výuka probíhá v hlavním oboru, obligátních nástrojích a korepeticích individuálně, v komorním sboru a ansámblové praxi a v předmětech souvisejících s hlavním oborem zpěv pak v odpovídajících skupinách. Základní vokální praxi žáci instrumentálních oborů absolvují v komorním sboru nebo individuální formou.
Součástí výuky bývají exkurze, poznávací zájezdy, Master Class významných interpretů nebo pedagogů a hudební kurzy. V rámci pohybové výchovy je dle možností a zájmu pořádán pro zájemce lyžařský kurz, který zajišťuje odborně vyškolený instruktor z řad pedagogů školy.
Vítány jsou všechny příležitosti k mimoškolní odborné praxi žáků v reálných podmínkách, kterou vykonávají dle potřeby našich sociálních partnerů v Severočeské filharmonii, Divadle opery a baletu v Ústí nad Labem a jako učitelé v ZUŠ v našem regionu. Dále pak formou aktivní interpretační účasti v řadě soutěží a koncertů pořádaných školou i jinými subjekty.

Kombinované studium
Jedná se o kombinaci denního studia a studia dálkového. Výuka má shodný obsah s denní formou studia, avšak konzultace předmětů hudebně teoretických, všeobecně vzdělávacích a pedagogických probíhá každý pátek dle určeného schématu daného hodinovou dotací jednotlivých předmětů. Praktická výuka probíhá v jiný pracovní den, či jiné pracovní dny, dle potřeby a rozvrhových možností.

Realizace umělecké praxe žáka
Umělecká praxe žáka probíhá v minimálním rozsahu dvou týdnů za celou dobu studia. Toto minimum je však ve většině případů výrazně překračováno, protože frekvence zapojení žáka do umělecké praxe je v reálném provozu školy podstatně častější. Údaje o vykonané praxi jsou evidovány.
Praxe probíhá zpravidla následujícími formami:
- Aktivní účastí na interních a veřejných seminářích pořádaných školou nebo jinými subjekty.
- Pěvecká nebo instrumentální praxe v rámci výpomocí nebo již uzavřených pracovních poměrů u našich sociálních partnerů či jinde.
- Vystupováním v rámci veřejných i interních koncertů školy, podporováno je i vystupování žáků v rámci koncertních vystoupení pořádaných jinými subjekty.

Realizace umělecko-pedagogické praxe žáka
Umělecko-pedagogická praxe žáka probíhá v minimálním rozsahu 30 hodin za celou dobu studia. Toto minimum je však ve většině případů výrazně překračováno, protože frekvence zapojení žáka do pedagogicko-umělecké praxe je v reálném životě podstatně častější. Údaje o vykonané praxi jsou evidovány.
Praxe probíhá zpravidla následujícími formami:
- Dozorovaným vyučováním na některé ze ZUŠ, doloženým potvrzením vedením školy.
- Vyučováním v rámci již uzavřených pracovních poměrů u našich sociálních partnerů, doloženým uzavřenou pracovní smlouvou.

Celkové pojetí vzdělávání
Výuka je orientována především na rozvíjení pěvecké úrovně, úrovně hry na zvolené nástroje, kompozice nebo dirigování. To je také požadavkem u konkurzů na pracovní místa našich sociálních partnerů. Získání co nejvyšší profesní úrovně ve zvoleném oboru činnosti také výrazně posiluje šance uspět na trhu práce. V rovině teoretického i praktického vyučování jsou využívány moderní metody výuky pomocí audiovizuální techniky, multimediálních PC, dataprojektorů a vizualizérů společně s videokamerami a současnými kvalitními přístroji pro audiozáznam.
Celkové pojetí výuky je nasměrováno k větší univerzálnosti, flexibilitě, kreativitě, reflexi a motivaci k celoživotnímu učení, minimalizujícím rizika neúspěšnosti na trhu práce.

Diskuze